تاب آوری

ضمن سلام و خداقوت به شما دوست عزیز

امیدوارم تا به این لحظه از زمان که در حال خواندن این مقاله هستید ساعات خوبی را سپری کرده باشید.

تصمبم گرفتم در مقاله مبحث تاب آوری را به طور کامل مورد بررسی قرار دهم پس با من همراه باشید.

این واژه از علم فیزیک برگرفته شده است و معنی واقعی آن یعنی به عقب پریدن یا جهش به عقب میباشد.

  اما در روانشناسی یعنی قرار گرفتن در یک شرایط نامناسب و انجام واکنش مناسب میباشد یا شاید ایجاد برقراری مناسب در شرایط نامطلوب میباشد.
درواقع تاب آوری زمانی اتفاق میافتد که در فرایند زیستی نا مناسب قرار میگیریم اما با استفاده از نیروهای انگیزشی و افکار مثبت بهترین راه را برای این شرایط نامناسب زیستی پیدا میکنیم، سپس برای رفع آن اقدام مینماییم.

تعریف تاب آوری

تاب آوری

تاب آوری یعنی برگشت از شرایط و اتفاقات نامطلوب زیستی به شرایط سازگار و طبیعی زندگی است .
تاب آوری یک مکانیسم خود تنظیمی است که باعث میشود در شزایط سخت زندگی راهکارهایی را شناسایی کنیم تا آن شرایط سخت را از حالت پررنگ به حالت کم رنگ تبدیل نماییم.
تحقیقات نشان داده که افراد با تاب آوری بالاتر نتها در شرایط سخت میتوانند نسبت به دیگران زنده بمانند بلکه میتوانند موفقیت های بیشتری را نسبت به سایر افراد بدست آوردند

حرف آخر در این مقاله را در همین ابتدا به شما خواهم گفت
تاب آوری یعنی زنده ماندن و غلبه بر شرایط سخت زندگی میباشد.

تحقیقات تاب آوری

تاب آوری

در بررسی های انجام شده درباره نوجوانانی که در خانواده هایی با تنش های زیاد (فقر – اعتیاد – طلاق – درگیری های شدید – والدین زندانی ) زندگی کرده اند در سنین بالاتر نسبت به افراد دیگری که در این شرایط  رشد نکرده اند با این اتفاقات بیشتر مواجه شده اند اما نتایج تحقیقات بسیار تعجب انگیز است زیرا نشان میدهد که حدود 50 درصد این افراد خود را قربانی شرایط بوجود آمده نمیدانند و با تمام تلاش های خود شرایط زندگی را به نفع خود تمام میکنند و با گذشت زمان به افراد موفق جامعه تبدیل میشود .انگار سختی و تنش زیاد آنها را به افرادی با قدرت تحمل شخصیت های قوی فیلم های سینمایی تبدیل کرده است

به اینها انسان های تاب آور گویند.

مشخصات انسان های تاب آور

تاب آوری

انسان های تاب آور ذهن تحلیل گرا دارند : یعنی هنگامی که در شرایط سخت قرار میگیرند میتوانند شرایط را تحلیل کنند و بهترین راه را برای آن اتخاذ کنند.
اتاق فکر دارند : منظور از اتاق فکری این نیست که یک محیط با 4 دیوار در اختیار دارند و در آن فکر کنند منظور این است که آنها با استفاده از بارش فکری هر آنچه را که در اثر فکر کردن به ذهنشان میرسد از ساده ترین با مهمتر افکار را در یک برگه کاغد مینویسند و از میان آنها بهترین افکار را به اجرا در می آودرند.

لیست کردن مشکلات

این افراد ابتدا تمام مساله و مشکلات را الویت بندی کرده و در لیست خود قرار میدهند تا بتوانند به راحتی سخت ترین و پر تاثیرترین آنها را انتخاب نمایند
لیست کرده راه حل مسایل : این افراد علاوه بر اینکه مسایل خود را به ترتیب اولویت بندی میکنند بلکه راه حل مسایل را هم الویت بندی میکنند تا بهترین راه حل ها را اول امتحان نمایید.
اجرا : زمانی که مسایل و راه حل ها را الویت بندی کردند تمام انرژی خود را روی این موضوع قرار میدهند تا اینکه مشکلات را حل کنند .
نمونه این از افراذ تاب آور را میتواند از کوه نوردان ،فوتبالست ها ،کشتی گیران و افرادی که یکی از مهمترین افراذ خانواده خود را از دست داده اند را نام برد.

بررسی تاب آوران از نظر ارتباطات اجتماعی

افراد تاب آور معمولا راحت تر از دیگران ارتباط برقرار میکنند و در شرایط سخت نسبت به دیگران خیلی راحت تر خودشان را شادتر نشان میدهند.
این افراذ به دلیل اینکه تاب آوری بالایی دارند بهتر میشود به عنوان یک سنگ صبور به آنها نگاه کرد به همین دلیل بهترین گوش دهنده ها هم هستند.
در بسیاری از اتفاقات مثل سیل – زلزله و هر بلای طبیعی که در جامه اتفاق می افتد به راحتی میتوانیم تعداد بسیار زیادی از این افراد را در حین کمک کردن به آسیب دیده گان را پیدا کنیم

آیا تاب آوری ژنتیکی است
سوالی که اینجا مطرح میشود این است که آیا تاب آوری یک ویژگی ژنتیکی است ؟
تا به این لحظه که در حال نوشتن این مقاله در رابطه با تاب آوری هستم هیچ منبع مهمی درباره این موضوع که ژنی که باعث تاب آوری در هیچ سایتی منتشر نشده

چطور تاب آور شویم

تاب آوری

برای اینکه بتوانیم این مهارت مهم را در خود پرورش دهیم باید یکسری از مهارت هایی که بوجود آورنده مهارت نهایی که همان تاب آوری است را انجام دهیم.
شوخ طبع باشیم : توجه داشته باشیم که شوخ طبع باشیم اما حق نداریم با شوخ طبعی خود دیگران را مسخره کنیم.
حق داریم شوخ طبع باشیم اما حق نداریم لودگی کنیم.
حق داریم شوخ طبع باشیم اما حق نداریم حق دیگران را ضایع کنیم.
در یک کلام شوخ طبعی یعنی اینکه چهره ای بشاش داشته باشیم و خنده را برای شاد شدن و شاد کردن بکار بگیریم نه برای مواردی که در بالا گفتیم

شاید این سوال پیش بیاید که چطورمیتوانیم در شرایط سخت بخندیم ؟

جواب : خندیدن و شوخ طبعی یک مهارت است و برای اینکه هر مهارتی مثل رانندگی کردن و یا موسیقی زدن را یاد بگیریم باید ساعتها و در شرایط مختلف تمرین کنیم بنابراین خندیدن و شوخ طبعی هم یک مهارتی است که نیاز به زمان و تمرین زیاد دارد.
2.به آینده خوش بین باشیم:
ما درباره آینده چگونه فکر میکنیم مساله مهمی است .سالهاست که یکی درمیان اتفاق های خوب و بد برایم میافتد .پس به این نتیجه رسیده ام که زندگی دارای فراز و نشیب است در این میان فقط کار من این است که بعد اتفاق بد یک راه حل برای برطرف کردن آن مشکل پیدا کنم و آن را به یک اتفاق خوب تبدیل کنم

روش پرورش این مهارت

تاب آوری

1. هدف را درست قطعه قطعه کنیم

معمولا آنقدر هدف ها را بزرگ انتخاب میکنیم که رسیدن به آن هدف خودش یک معضل بزرگ میشود. بنابراین باید یاد بگیریم که هدف های خود را به قطعه ها کوچک تری تقسیم کنیم تا بتوانیم آرام آرام و پیوسته به به آن برسیم،
خوردن ساندویچ یک هدف است برای تمام شدن ساندویچ اما برای تمام کردن ساندویچ باید آن را تکه تکه گاز بزنیم
درسته؟
بنابراین هر موقع هدفی را بزرگ دیدید یاد این مثال بالا بیوفتید .

2. تقویت انگیزه

همه ما میدانیم فردی که بی انگیزه است افسرده هم هست و همه ما میدانیم فردی که انگیزه ندار هیچ دلیلی برای رشد کردن و ادامه دادن هم ندارد.

نمیخواهم از دید نصیحت نگاه کنید اما تنها راه این است که یک قلم و کاغذ برداریم و عوامل های افسردگی و بی انگیزگی را لیست کنیم و بعد سعی کنیم آن ها را برطرف نماییم.

در مقاله بعدی به عوامل مهم در این رابطه اشاره خواهم کرد.

شاید این مقاله برای شما جالب باشد.

سخنرانی در خون ماست